BIOLAWEB - Završeno prolećno uzorkovanje na jezerima širom Srbije (April 2023. godine)

Uprkos izazovnim vremenskim uslovima, naučni tim BIOLAWEB-a je uspešno završio aprilsko uzorkovanje jezera širom Srbije. Tokom ovog perioda, uzeti su uzorci silikatnih algi, fitoplanktona i makrofita sa svakog jezera. Ovi uzorci će biti analizirani u partnerskim institucijama, a ova metabarkoding analiza će omogućiti identifikaciju prisutnih organizama na osnovu njihove DNK.

Ovaj deo BIOLAWEB projekta je važan jer će omogućiti istraživačima da bolje razumeju biološku raznolikost jezera u Srbiji. Uzorkovanje silikatnih algi, fitoplanktona i makrofita je ključno za praćenje stanja ekosistema i predviđanje njihove buduće evolucije. Metabarkoding analiza će doprineti preciznijoj i efikasnijoj identifikaciji prisutnih organizama, što će omogućiti detaljnije analize ekosistema na ovim jezerima.

BIOLAWEB Radionica april 2023 foto