Otvoren javni poziv Fonda za nauku Republike Srbije za „Specijalni program istraživanja COVID-19“

Fond za nauku Republike Srbije raspisao je javni poziv za prijavu naučno-istraživačkih projekata u okviru Specijalnog programa istraživanja COVID-19. Prijave predloga projekata na ovaj javni poziv podnose se isključivo u elektronskoj formi, najkasnije 10.06.2020. godine do 15 časova po srednjoevropskom vremenu, popunjavanjem projektne prijave preko portala za eUpravu Republike Srbije. Sve informacije o Programu mogu se naći na sajtu Fonda za nauku (http://fondzanauku.gov.rs/poziv/2020/05/covid19/). Konkursna dokumentacija se nalazi na linku: http://fondzanauku.gov.rs/wp-content/uploads/2020/05/Specijalni-program-istrazivanja-COVID-19.zip

Program ima za cilj finansiranje projekata koji će doprineti efikasnom naučnom odgovoru na COVID-19 pandemiju izazvanu SARS-CoV-2 virusom i omogućiti bolju spremnost i reagovanje društva na ovu pandemiju. Program podržava primenjena naučna istraživanja, kreiranje interdisciplinarnih i multidisciplinarnih timova i konzorcijumsko podnošenje projekata. Projekti u okviru ovog Programa se podnose na unapred zadate teme u okviru tri grupacije naučnih oblasti: 1) (bio)medicinske nauke; 2) (bio)medicinsko inženjerstvo i informacione tehnologije; 3) ekonomska, sociološka, psihološka istraživanja i upravljanje složenim sistemima. Prema trajanju projekata, Programom su predviđene tri kategorije projekata: 1) kratkoročni projekti sa preporučenim trajanjem do 12 meseci; 2) srednjeročni projekti sa preporučenim trajanjem od 12 do 18 meseci; 3) izuzetno, dugoročni projekti sa maksimalnim trajanjem do tri godine (36 meseci). Ukupan budžet Programa je 2.000.000 evra. Program se finansira iz zajma Svetske banke kroz Projekat akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji (SAIGE). Najveći budžet pojedinačnog projekta je 200.000 evra.