BIOLAWEB - Завршено пролећно узорковање на језерима широм Србије (Април 2023. године)

Упркос изазовним временским условима, научни тим BIOLAWEB-a је успешно завршио априлско узорковање језера широм Србије. Током овог периода, узети су узорци силикатних алги, фитопланктона и макрофита са сваког језера. Ови узорци ће бити анализирани у партнерским институцијама, а ова метабаркодинг анализа ће омогућити идентификацију присутних организама на основу њихове ДНК.

Овај део BIOLAWEB пројекта је важан јер ће омогућити истраживачима да боље разумеју биолошку разноликост језера у Србији. Узорковање силикатних алги, фитопланктона и макрофита је кључно за праћење стања екосистема и предвиђање њихове будуће еволуције. Метабаркодинг анализа ће допринети прецизнијој и ефикаснијој идентификацији присутних организама, што ће омогућити детаљније анализе екосистема на овим језерима.

BIOLAWEB april uzorkovanje foto