SAIGE - Održana radionica o upravljanju istraživačkim podacima

Na Mašinkom fakultetu u Beogradu je 21. i 22. decembra održana radionica na temu „Upravljanje istraživačkim podacima.“ Na ovoj radionici polaznici su imali priliku da se upoznaju sa procesima vezanim za upravljanje istraživačkim podacima (značaj otvorene nauke i otvorenih podataka za istraživače, pisanje plana istraživačkih podataka, FAIR principi, objavljivanje podataka, rukovanje osetljivim podacima, repozitorijumi za podatke). Radionici je prisustvovalo 36 polaznika, istraživača i bibliotekara iz 19 instituta i fakulteta. Aktivno učešće i brojna pitanja učesnika potvrdili su značaj i interesovanje kako istraživača, tako i bibliotekara za otvorenu nauku i upravljanje istraživačkim podacima kao sve aktuelnije oblasti čija adekvatna implementacija postaje u sve većoj meri preduslov pozicioniranja, ali i finansiranja naučno-istraživačkog rada.

Predavači na radionici su bili bibliotekari Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torla,“ Irena Nježić, Instituta za tehničke nauke SANU Milica Ševkušić, Instituta za medicinska istraživanja Milica Ninković, Instituta za povrtarstvo Smederevska Palanka Ljiljana Radisavljević, Instituta za nuklearne nauke „Vinča“ Obrad Vučkovac, Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ Zorica Janković, kao i dr Matija Zlatar, naučni savetnik IHTM. Inicijativu je podržao projekat SAIGE i pomogao organizaciju ovog događaja.

RDM1
RDM2